Mity i fakty związane ze zdrowym odżywianiem

2018-02-16

Udział wapnia w diecie

Witam ponownie w 8 odcinku Faktów i Mitów. W dzisiejszym odcinku, poruszymy temat udziału wapnia w diecie, oraz produktów w którym go znajdziemy. Niezmiennie, wraz z Panem Andrzejem Tesarczykiem poszukamy rozsądnych źródeł tych istotnych w diecie elementów.

Wapń kojarzy nam się głównie z mlekiem i jego przetworami. I słusznie. Sery żółte, czy mozarella, to najlepsze jego źródło. Później kolejno można mówić o jogurtach, kefirach, i mleku. Najmniej znajdziemy go w twarogu. Te produkty, jednocześnie bogate są w fosfor, który spożywany w nieodpowiedniej ilości, może powodować zaburzenia gospodarki wapniowej. Zaleca się, by fosfor nie przekraczał normy dziennego spożycia, a stosunek wapnia do fosforu w diecie wynosił u osób dorosłych 1: 1,5.

Aby odpowiednio bilansować dietę, pamiętając o prawidłowym poziomie fosforu, naszą uwagę co do źródła wapnia, muszą zwrócić nie tylko produkty mleczne. Często nie zdajemy sobie sprawy, że doskonałym i łatwym źródłem wapnia, może być średnio lub wysoko zmineralizowana woda, komosa ryżowa, siemię lniane, migdały, czy szpinak.

Jednym z pomysłów na wzbogacanie diety w wapń, może być koktajl mleczny z dodatkiem szpinaku i siemienia lnianego. Koktajl sporządzony z 200 ml mleka, 50 g szpinaku świeżego i łyżki siemienia lnianego to około 300 mg wapnia, co stanowi średnio 1/3 wartości dziennego zapotrzebowania na ten składnik w diecie. Dodatkowo oczywiście, wzbogacamy dietę w inne składniki, takie jak foliany czy kwasy omega 3.

Sandra Kania
Główny Dietetyk Specjalista