Mity i fakty związane ze zdrowym odżywianiem

2018-01-04

Owoce pod lupą

W dzisiejszym odcinku pod lupę pójdą owoce – czy można je jeść bez ograniczeń oraz o konsekwencjach związanych z ich nieograniczoną ilością w diecie.

Mówi się często – przecież owoc to naturalny cukier – nie tuczy, można więc spożywać go jak tylko ma się ochotę na coś słodkiego. Otóż nie – mimo iż fruktoza jest cukrem naturalnie występującym w owocach, to nie zmienia to faktu, że jest monosacharydem – czyli cukrem prostym. Jego nadmiar, może więc powodować dodatni bilans energetyczny, oraz niepożądany wzrost wagi.

Nie ma jednak potrzeby całkowitej eliminacji owoców z diety, zaleca się bowiem 2 porcję w ciągu doby. Korzystnym rozwiązaniem jest również połączenie ich z dodatkiem białkowym, jak np. kefir czy jogurt. Posiłek z zawartością owoców w połączeniu z nabiałem sprawia że jest on bardziej sycący, a ilość owoców nie musi więc być zbyt obfita.

Jednym z propozycji spożycia owoców może być koktajl sporządzony na kefirze czy maślance. Porcja owoców dostarczy nie tylko słodyczy ale także witamin i błonnika pokarmowego, a kefir lub maślanka, prócz porcji pełnowartościowego białka i wapnia, stanowi źródło bakterii probiotycznych, istotnych do utrzymania prawidłowej flory bakteryjnej jelit.

Sporządzając więc koktajle owocowe w różnych smakach, zadbamy nie tylko o zdrowie, ale również o dobrze zbilansowaną dietę.

Sandra Kania
Główny Dietetyk Specjalista