Mity i fakty związane ze zdrowym odżywianiem

2017-12-21

Rezygnacja z pieczywa w czasie diety? Fakt czy mit?

W dzisiejszym odcinku odpowiem Państwu na pytanie, czy powinno się rezygnować z pieczywa w czasie stosowania diety redukującej.

Zdarza się, że osoba rozpoczynająca dietę, w pierwszej kolejności rezygnuje z pieczywa, pod pretekstem tzw. niepotrzebnych kalorii. Pieczywo to źródło węglowodanów złożonych, które pełnią tak samo ważną rolę jak białka czy tłuszcze. Zamiast całkowitej eliminacji pieczywa, należy jedynie zwrócić uwagę na jego rodzaj, skład i ilość spożywaną podczas diety.

Dobrej jakości pieczywo jest doskonałym źródłem błonnika oraz witamin z grupy B. Należy więc wybierać te z pełnego przemiału, jak np. graham czy orkisz. Warto jednak podczas zakupu zwrócić uwagę na kolor i skład pieczywa, ciemnobrązowa, nienaturalna barwa może wynikać z dodatku słodu jęczmiennego lub karmelu, a to stanowi źródło niepotrzebnych cukrów prostych.

Aby odpowiednio zbilansować posiłek z dodatkiem pieczywa należy przygotować pełnowartościowy dodatek, jak np. pasta twarogowa z brokułem i słonecznikiem. Twaróg stanowi źródło białka pełnowartościowego. Brokuły to nie tylko dodatkowa porcja błonnika ale również produkt bogaty w foliany i potas. Słonecznik uzupełni dietę w witaminę E oraz kwasy tłuszczowe omega 6.

Tak przyrządzony posiłek bez najmniejszych wątpliwości może stanowić element dobrze zbilansowanej diety redukcyjnej, bez potrzeby eliminacji pieczywa.

Sandra Kania
Główny Dietetyk Specjalista