Mity i fakty związane ze zdrowym odżywianiem

2017-12-14

Prawidłowe nawodnienie organizmu

Często w mediach czy zaleceniach żywieniowych słyszy się, że powinniśmy pić około 2 litrów wody dziennie. Nawodnienie organizmu zarówno w diecie jak i w racjonalnym odżywianiu jest ważne, ale musi być odpowiednio zbilansowane.

Otóż przewiduje się, że na 1 kcal przypada 1 ml płynów, więc przyjmując wartość średniego zapotrzebowania na 2000 kcal ilość płynów które należy przyjąć to około 2 litry. Co jednak rozumie się przez pojęcie płyn? Nie tylko wodę, ale też spożycie kawy, herbaty, soków oraz wodę zawartą w pożywieniu – a tej średnio przyjmuje się od 800 do 1000 ml. Tak więc, płyny które należy przyjąć pod postacią napojów – to od 1000 do 1200 ml dziennie.

Podsumowując, zalecenie picia samej wody w ilości 2 litrów dziennie, pomijając w tym takie napoje jak kawa, herbata i inne jest postępowaniem nieprawidłowym, zatem to stwierdzenie można w zupełności obalić.

Aby uzupełnić płyny w naszym organizmie a jednocześnie wspomóc procesy jego oczyszczania z toksyn, można przygotować szybki i smaczny koktajl ogórkowo- ananasowy. Ananas wspomaga bowiem procesy przemiany materii a witamina C w nim zawarta wykazuje szereg działań antyoksydacyjnych, które niwelują działanie wolnych rodników. Ogórek wykazuje działanie moczopędne, usuwając nadmiar toksyn z organizmu, a także ma właściwości wspomagające utrzymanie prawidłowej równowagi kwasowo- zasadowej. Na zdrowie!

Sandra Kania
Główny Dietetyk Specjalista