Catering Dietetyczny Muy Bueno

2020-01-08

Siemię lniane – bogactwo kwasów Omega 3

Siemię lniane jest produktem zaliczanym do grupy tzw. Superfoods – czyli żywności o właściwościach prozdrowotnych. Najczęściej spotykamy je w postaci brązowych ziarenek, zmielonego proszku czy w formie oleju. Które zatem najlepiej wybrać?

Zależne jest to od tego w jakiej formie chcemy je zjeść oraz jakie korzyści z niego chcemy czerpać. Ziarenka lnu mogą posłużyć jako dodatek do sałatek, kanapek, zup czy chleba. Można je także delikatnie podprażyć na patelni jak słonecznik. Bardzo dobrze sprawdza się też kisiel z ziarenek lnu, będący pomocnym przy problemach z podrażnionym przewodem pokarmowym. Błonnik rozpuszczalny, zawarty w ziarenkach działa ochronnie i łagodząco na błonę śluzową żołądka oraz jelit. Dodatkowo obniża on także poziom cholesterolu we krwi.

Zmielone siemię lniane może również służyć jako dodatek do kefirów, jogurtów czy dań, a w przypadku osób z alergiami czy nietolerancjami pokarmowymi nawet jako zamiennik jaj w potrawach czy wypiekach. Wystarczy wtedy wymieszać zmielone siemię lniane z trzema łyżkami wody i chwilę odczekać.

Najcenniejszym składnikiem siemienia lnianego są kwasy Omega – dlatego warto mielić je własnoręcznie w domu, a nie polegać na gotowych produktach w sklepach czy aptekach, gdyż produkty te w celu zachowania trwałości są tych kwasów pozbawiane poprzez odtłuszczanie.

Olej lniany to forma siemienia pozbawiona błonnika. Sprawdzi się on głównie w dostarczeniu w diecie kwasów Omega. Forma wygodna, bo gotowa, jednak musimy pamiętać, że ważność takiego oleju po otwarciu to około 3 tygodnie, później nie nadaje się on już do spożycia, gdyż zaczynają wytrącać się substancje niekorzystne dla naszego organizmu. Pamiętać też trzeba, że najlepiej trzymać go w lodówce.

Sandra Kania
Główny Dietetyk Specjalista