Catering Dietetyczny Muy Bueno

2020-11-10

Dieta = wyrzeczenia i głód! Prawda czy MIT?

Często spotykamy się z przekonaniem, że przechodząc na dietę trzeba sobie wielu rzeczy odmówić. Sama myśl o rezygnacji z ulubionych potraw czy przekąsek sprawia że już na starcie ciężko nam podjąć się działania, i zmiany diety. Czy rzeczywiście tak jest?

Absolutnie!

Często naszym problemem w odpowiednim odżywianiu jest nie jakość jedzenia, chodź też odgrywa tu istotną rolę, ale nawyki żywieniowe jakie wykształciliśmy. Bywa tak, że jemy chude mięsa, sporą ilość warzyw, ale zapominamy o regularności posiłków, zachowaniu odpowiednich odstępów między nimi czy też o tym, gdzie i w jakich warunkach dany posiłek jest spożywany.

Jakość spożywanego jedzenia jest oczywiście ważna, bo nie można dobrze zbilansować diety, jeśli np. żywność typu fast food będziemy spożywać regularnie i w wyznaczonych godzinach. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z tego co do tej pory lubiliśmy jeść. Wystarczy przyjrzeć się potrawie, i przeanalizować, jakie produkty wysokokaloryczne można z niej wyeliminować, na korzyść produktów niskokalorycznych, nie tracąc przy tym przyjemności z jedzenia.

Co za tym idzie?

Oto przykłady:

  • majonez i śmietanę zastąpić jogurtem

  • mięso panierowane zastąpić smażonym soute na odrobinie oleju lub grillowane

  • twarogi i sery tłuste zamienić na chude, lub o obniżonej zawartości tłuszczu

  • batoniki i ciastka zamienić na domowe desery – kisiel, budyń, galaretkę owocową

  • ziemniaki jadać gotowane, unikać dodatku tłuszczy lub zawiesistych sosów

  • cukier zamienić na zdrowe zamienniki – ksylitol, stewia

Takich przykładów można wymieniać wiele, niemniej jednak, dieta nie musi oznaczać jedzenia nielubianych przez siebie potraw, czy też ciągłych wyrzeczeń i rezygnacji.

Sandra Kania
Główny Dietetyk Specjalista