Catering Dietetyczny Muy Bueno

2019-09-12

Aktywność fizyczna w czasie diety – czyli jak się ruszać efektywnie!

Nadprogramowe kilogramy, dieta redukcyjna, czy zmiana nawyków żywieniowych na zdrowe, to często powód do zastosowania odpowiednio zbilansowanej diety. Często też jest to czynnik motywujący nas do podjęcia aktywności fizycznej. Jak zacząć, by realizacja planów treningowych była efektywna, a włożony wysiłek nie poszedł na marne? Oto kilka zasad dotyczących aktywności fizycznej:

  • 1. Dbaj o odpowiednia porę ćwiczeń! Ćwiczyć należy zawsze po 1-2 godzinach od spożytego posiłku, tak by procesy trawienne nie przeszkadzały nam w trakcie ćwiczeń.
  • 2. Po treningu zjedz posiłek regeneracyjny! Zużyta energia, oraz praca mięśni wymaga regeneracji w postaci pełnowartościowego posiłku, bogatego w węglowodany złożone i białko. Posiłek należy spożyć najlepiej do 1 godziny po zakończonym treningu, nawet gdy trening jest późno i kolacja wypada nam na 22:00.
  • 3. Swoją przygodę z aktywnością fizyczną rozpoczynaj powoli! Jeśli nigdy wcześniej nie uprawiałeś sportu lub uprawiałeś go nieregularnie, to pamiętaj żeby treningi zaczynać stopniowo. 1-2 razy w tygodniu, po 20-30 minut, stopniowo zwiększając czas trwania ćwiczeń jak i ich częstotliwość.
  • 4. Dbaj o odpowiednie nawodnienie podczas treningu! Nie dopuszczaj do nadmiernej utraty płynów. Zasada – więcej wypocę, więcej schudnę to tylko chwilowe złudzenie.
  • 5. W czasie długich treningów uzupełniaj zapasy energii! Jazda na rowerze czy biegi powyżej 10 km jednorazowo to przykłady aktywności, podczas której powinniśmy spożywać węglowodanowy posiłek, który uzupełni nasze energetyczne zapasy.

Pomocne i korzystne może okazać się również skorzystanie z pomocy specjalisty – trenera personalnego, czy pracowników siłowni, którzy zazwyczaj służą pomocą i pozwolą odpowiednio dobrać rodzaj treningu do naszych potrzeb, obecnej masy ciała czy możliwości.

Sandra Kania
Główny Dietetyk Specjalista