Catering Dietetyczny Muy Bueno

2019-03-17

Zdrowe "słodycze" nie tuczą... FAKT czy beztroskie usprawiedliwienie?

W dobie przekazu medialnego, promującego zdrowy styl życia, często w sieci, prasie, telewizji czy wśród znajomych, spotkać możemy zdrowe przekąski, zastępujące słodycze. Z chęcią je przygotowujemy, bo posiadają dopisek "bez cukru", "light" czy "fit". Nasze szczęście jest coraz większe z każdą chwilą, w której zbliżamy się do upragnionej degustacji podczas podwieczorku. Ale czy aby na pewno produkty tak przygotowane, bezcukrowe i "light" nie zagrażają naszej wadze?

Otóż nie... To, że przepisy na tego typu przekąski nie zawierają cukrów, a są słodzone miodem, zawierają złożone węglowodany – jak na przykład pełnoziarniste mąki, czy też składają się tylko z suszonych owoców bądź orzechów – nie daje nam żadnej gwarancji na to, że zjedzone się nie odłożą.

Bardzo często ich gęstość kaloryczna jest spora, ze względu na udział orzechów zawierających tłuszcze, czy naturalne cukry, obecne w suszonych owocach. Jedząc taką przekąskę – owszem zdrową i pełnowartościową - nadal musimy zachować umiar ilości spożytych na porcję lub w ciągu dnia. Niezależnie od zdrowotności produktu – kaloria to kaloria – status "zdrowa" nie zwalnia z uwalniania energii w naszym układzie pokarmowym.

Także zdrowo tak – ale zawsze pamiętajmy o umiarkowaniu i bilansie kalorycznym!

Sandra Kania
Główny Dietetyk Specjalista