Catering Dietetyczny Muy Bueno

2019-06-11

Wody smakowe – niewidzialne przekąski!

Sporo wiodących producentów wód mineralnych oferuje również wody smakowe. Taki produkt kusi bardziej, w szczególności, gdy nie jesteśmy zaprzyjaźnieni z butelką wody i mamy problem ze spożywaniem jej w odpowiednich ilościach. Orzeźwiająca cytryna, truskawki czy pomarańcze... Woda w owocowych smakach wypijana jest dużo chętniej.

Ale czy woda smakowa to nadal woda? Odpowiedź znajduje się na etykiecie butelki. Jak tylko sprawdzimy jej skład, naszym oczom ukazuje się NIESPODZIANKA! Woda smakowa to nie woda, a napój owocowy z dodatkiem barwników, cukru, syropu glukozowo – fruktozowego czy słodzików. Taki produkt tylko imituje wodę na sklepowym regale. Ponadto jej średnia kaloryczność to około 20 kcal. na 100 ml., co w przypadku 1 litra daje nam dodatkowe 200 kcal. do bilansu energetycznego. A taka kaloryczność to często wartość naszego podwieczorku.

Będąc na diecie redukcyjnej może to stanowić przeszkodę w osiągnięciu redukcji masy ciała. Warto też uważać na podaż wód smakowych dzieciom, które są szczególnie narażone na ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości.

Co zatem w zamian? Woda smakowa – TAK – ale tylko we własnym wykonaniu, z dodatkiem cząstek cytryny, pomarańczy czy listków mięty. Efekt podobny, kaloryczność niewielka.

Sandra Kania
Główny Dietetyk Specjalista