Catering Dietetyczny Muy Bueno

2021-02-04

Redukcja wagi – zdrowo i z głową!

Kiedy nadchodzi ten moment, że decyzja o zrzuceniu zbędnych kilogramów zostaje definitywnie podjęta, i rozpoczyna się walka o utratę kilogramów, chcemy by ten proces odbył się jak najszybciej. Najlepiej w miesiąc!

W internecie i prasie roi się od cud diet czy reklam suplementów i środków wspomagających odchudzanie. Często też towarzyszą im dopiski o szybkich efektach gwarantujących spadek wagi nawet o 4 kg na tydzień...i być może tak się dzieje. Ale czy na pewno jest to bezpieczne i zdrowe dla naszego organizmu?

Redukcja tkanki tłuszczowej to złożony proces w naszym organizmie, do którego potrzebne jest zapewnienie odpowiednich podaży energii, by taką redukcję wywołać. Nagromadzona w organizmie tkanka tłuszczowa powstała w wyniku podaży zbyt dużej ilości energii, i aby ją uwolnić w celu zużycia przez organizm, trzeba postąpić analogicznie, czyli doprowadzić do ubytku odpowiedniej ilości kalorii ze spożywanego na co dzień pożywienia.

Zakłada się, że 1 kg tkanki tłuszczowej to wartość 7000 kcal. Aby więc zredukować 1 kg masy ciała, poprzez utratę zbędnego tłuszczu, trzeba te 7000 kcal odjąć od bilansu energetycznego.

Aby proces ten odbywał się bezpiecznie, w zależności od naszego całodobowego zapotrzebowania energetycznego, 7000 kcal należy podzielić przez 7 lub 14 dni, aby uzyskać redukcję 0,5 do 1 kg w skali tygodnia. Wychodzi więc prosty wniosek – w przypadku kobiet zazwyczaj odejmujemy 500 kcal, a u mężczyzn 1000 kcal od dziennego bilansu energetycznego.

Gwarantuje nam to bezpieczny i zdrowy spadek na poziomie 0,5-1 kg masy ciała na tydzień, co w zestawieniu miesięcznym daje średni ubytek około 2-4 kg.

Oczywiście, zdarza się że spadki masy ciała są większe, np. 6-8 kg w skali miesiąca. Są one jednak tak samo jak szybkie, tak i niebezpieczne. Często konsekwencją zbyt szybkiej utraty wagi jest osłabienie organizmu, zaburzenia odporności, problemy z nadmiarem skóry, która nie nadąża się stopniowo obkurczać, towarzyszące temu rozstępy, a w późniejszym czasie, efekt jojo, tak samo szybki jak i spadek wagi.

Dlatego ważne jest, aby efekty redukcji wagi były spokojne, a dieta zbilansowana i możliwa do wykonania długoterminowo. Nie da się w miesiąc zrzucić nadmiaru wagi, który powstawał w naszym organizmie miesiącami a nawet latami.

Sandra Kania
Główny Dietetyk Specjalista