Catering Dietetyczny Muy Bueno

2020-06-18

Diety "bez" w leczeniu chorób tarczycy

Dieta "bez"glutenowa i "bez"mleczna czy dieta nie"bez"pieczna dla naszego zdrowia?

Choroby tarczycy, a szczególnie jej niedoczynność, to w ostatnim czasie coraz częściej słyszana wśród pacjentów diagnoza. Wraz z leczeniem farmakologicznym, istotne jest leczenie dietetyczne, aby nie dopuścić do rozwoju dalszych konsekwencji niewydolnego narządu, takich jak nadwaga czy niedobory składników odżywczych i minerałów. Z tego powodu, osoby ze zdiagnozowaną chorobą tarczycy sięgają po pomoc do internetu, a tak zaczyna się prawdziwa walka o znalezienie złotego środka na poprawę zdrowia i kondycji organizmu.

Najczęściej ofiarą internetowych porad padają gluten i laktoza. Istnieją bowiem korelacje pomiędzy spożywaniem tych składników diety, a wystąpieniem chorób tarczycy. Nietolerancja laktozy może sprzyjać utrudnionemu wchłanianiu podaży leku z przewodu pokarmowego, utrudniając tym samym wchłonięcie podawanego hormonu tarczycy, a gluten z kolei zawiera gliadynę, białko o strukturze podobnej do tkanki tarczycowej, stąd podejrzenie, że gliadyna powoduje produkcję przeciwciał przeciwko tarczycy.

Należy jednak pamiętać, że zarówno gluten, jak i laktoza znajdują się w produktach bogatych także w inne składniki odżywcze – minerały i witaminy, których bezpodstawna eliminacja "na zapas" może powodować szereg innych niedoborów pokarmowych i rozwinąć coraz większe problemy ze zdrowiem i samopoczuciem. Gluten to składnik produktów zbożowych, bogatych w błonnik, witaminy z grupy B, czy magnez, z kolei laktoza znajduje się w produktach mlecznych, dostarczających nam pełnowartościowego białka, jak również wapnia i fosforu, niezbędnego do utrzymania prawidłowej kondycji naszych kości. Produkty mleczne to także źródło jodu – istotnego do prawidłowej pracy tarczycy.

Zasadność eliminacji tych dwóch składników pokarmowych powinna być więc w pierwszej kolejności potwierdzona badaniami. Zdarza się bowiem, że choroby tarczycy są wtórnym objawem choroby trzewnej – celiakii. Jeżeli taka zależność ma miejsce, zasadna jest eliminacja glutenu. Jednak nie powinno się eliminować glutenu profilaktycznie – ponieważ może to utrudnić diagnostykę oraz wpłynąć niekorzystnie na proces leczenia. Również eliminacja laktozy powinna być uzasadniona badaniami w kierunku jej nietolerancji – wynikającej z niedoboru enzymu laktazy, trawiącego dwucukier na cukry proste.

Medyczne wskazania do zastosowania diety eliminacyjnej powinny być wprowadzane pod kontrolą dietetyka. Gluten znajduje się w zbożach, będących źródłem węglowodanów złożonych i jest istotnym źródłem energii. Istnieje więc bardzo duże ryzyko niedoborów energetycznych – a te z kolei będą wpływać niekorzystnie na funkcjonowanie narządu. Ponadto, eliminacja nabiału może doprowadzić do zachwiania równowagi wapniowo-fosforowej, a także niedoborów białkowych, również mających znaczenie w regulacji pracy tarczycy i syntezie hormonów przez nią wytwarzanych.

Źródło: E. Ratajczak A, Moszak M, Grzymisławski M.: Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto. Piel Zdr Publ. 2017;7(4):305-311

Sandra Kania
Główny Dietetyk Specjalista